Emprenyeli Kereste

Emprenye, çeşitli yöntemlerle değişik kimyasal maddelerin ahşabın bünyesine emdirilmesi işlemidir. Emprenye işleminin uygulanabilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır.

Ancak bu yöntemler arasında emprenye maddesinin azami derinliğe işlemesini sağlayan işlem tankında vakum basınç metodu en etkili ve en ekonomik yöntemdir. Bu yöntemle ahşabın düşmanları olan toprak, su, tuzlu su, her türlü nemli ortam, mantar, böcek ve termit saldırılarının olumsuz etkileri yok edilir.

Emprenye işlemi sayesinde ahşabın hizmet ömrü en az on kat artmaktadır.

Örneğin, doğal halde 5 yılda çürüyen bir elektrik direği, emprenye işlemi gördükten sonra açık hava şartlarında ve toprakla temas halinde bile, boya dahil hiçbir bakım gerektirmeden en az 50 yıl dayanmaktadır.

 • Emprenye Nasıl yapılır?

  Bu işlem yapılırken üç farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar fırçayla sürülerek yapılan, daldırma işlemiyle yapılan ve vakum basınç yöntemiyle yapılan. Bunları kendi aralarında da ayrıntılı bir şekilde değerlendirecek olursak şöyle diyebiliriz.


  Vakum Basınç Yöntemi

  Emprenye uygulanacak ahşaplar basınçlı vakum kazanına doldurulur . Vakum yapılarak ahşabın içindeki hava alınır.

  Daldırma Yöntemi

  Büyük bir kazan içine emprenye yapılacak ahşaplar dizilir. kazan ahşapların üstüne çıkacak şekilde emprenye ilacı ile doldurulur.

  Fırçayla Sürerek

  Emprenye yapılcak ağaç fırçayla, ruloyla veya bezle iyice boyanarak ağacın her tarafına emprenye ilacının işlemesi sağlanır.