Doğramalık Kereste

Doğramalık kerestelerimiz ithal/yerli Sarıçam ve bunların yanı sıra Kızılçam, Karaçam, Sedir, Köknar, ve Ladin tomruklardan oluşmaktadır.

Doğramalık kereste bir kereste çeşididir. Fırınlı doğramalık kereste ve fırınsız doğramalık kereste gibi türleri vardır. Daha çok yumuşak damarları olan ağaçlardan elde edilir. Bu özelliklere sahip tomruklar, belirlenmiş standartlara ve istenilen ebatlara göre kesilip yontulur. Bazı özelliklerine göre ise sınıflandırılır. Doğramalık keresteler fırınlanır ve ömrü uzatılır.

Kullanım Alanları

Doğramalık kereste pek çok farklı alanda kullanılabilir. Bu kullanım alanları ağaç çeşidine göre şekillenir. Doğramalık kereste kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Kapı ve Pencere.

  • Bahçe mobilyaları ve Bahçe Çiti

  • Ahşap Ev ve Pergole Yapımında

  • Masa ve Ev Mobilyaları

  • Yapı ve İç-Dış Cephe Doğramaları

Doğramalık Kereste Çeşitleri

Doğramalık kereste çeşitleri kerestenin çeşidine ve en ile boy gibi ölçülerine göre farklılık gösterir. Bu kereste çeşitlerini şu şekilde anlatabiliriz;


1.Lareks

İğne yapraklı ağaçlar arasında en sert yapısı olan ağaç larekstir. Renk verme, cilalama ve boyama işlemlerinden maksimum performans alınır. Yerli katran ağacı yerine kullanılan lareks, sert bir dokuya sahip olduğu için özellikler dış cephe sistemlerinde sık sık tercih edilen bir türdür. Bunun yanı sıra gemi inşaatı, tornacılık, çit direği, telefon direği, yonga levha, taban ve tavan döşemesi gibi alanlarda da çok fazla tercih edilen bir üründür. İyi kurutulmuş olması önemlidir. İyi kurutulduğu takdirde 100 yılı aşkın ömrü vardır.

2. Sarıçam

Ağaç malzemelerine ihtiyaç olan her alanda sarıçam kullanılabilir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu tür özellikle kapı ve pencerelerde kullanılır. Tutkalla birlikte iyi yapıştırılır. Renk alabilir. 1. ve 2. sınıf sarıçam olmak üzere sınıflandırılır. Sibirya bölgesindeki sarıçam tomruklarından ya da yerli sarıçam tomruklarından üretilir.

3.Karaçam

Karaçam yerli bir çam türüdür. Özellikle kapı ve pencerelerde kullanılır. Çatı da da sık sık kullanılabilir. Yağlı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla da uzun ömürlüdür.

4.Kızılçam

Kızılçam da karaçam gibi yerli bir çam türüdür. 1. ve 2. sınıf olmak üzere 2 kategoriye ayrılır. Bu kategoriler emin, lambiri, kapı ve pencerede kullanılabilir. Bir de 3. sınıf kızılçam vardır. Bu malzeme ise inşaatlık olarak kullanılır.

5. Ladin

Ladin beyaz çam olarak da bilinir. Genellikle mobilya sektöründe ve hazır kapı imalatında kullanılır. Yumuşak damarları vardır. Kolay işlenebilen ve kolayca tutkalla yapıştırılabilen bir çeşittir.